Telewizja naziemna i satelitarna
W Polsce dużą popularnością cieszy się telewizja naziemna i satelitarna. Obie opcje mają swoich zwolenników i cały czas się rozwijają. Niedawno telewizja naziemna została poszerzona o wiele nowych kanałów, w tym również muzycznych. Jest ona zupełnie darmowa, dlatego mnóstwo osób z niej korzysta. Z kolei telewizja satelitarna gwarantuje możliwość oglądania jeszcze większej ilości kanałów i to w najlepszych rozdzielczościach, jednak wiąże się to z pewnymi opłatami.
Czym jest telewizja naziemna?
Telewizja naziemna jest nadawana z powierzchni ziemi. Do transmitowania sygnału wykorzystywane są nadajniki, które są rozlokowane w wielu różnych lokalizacjach (w promieniu od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów). Obecnie telewizja naziemna jest nadawana w wersji cyfrowej, co znacząco wpłynęło na jakość odbieranego obrazu oraz dźwięku. To pozwoliło także na wprowadzenie większej ilości kanałów. Do odbioru telewizji naziemnej niezbędne są anteny DVB-T/T2.
Na jakiej zasadzie działa telewizja satelitarna?
Telewizję satelitarną można odbierać dzięki satelitom, które są umieszczone na orbicie ziemskiej (transpondery). Jeśli wykupimy taką telewizję u nadawcy, wówczas wysyła on sygnał telewizyjny w kierunku satelity, ona go odbiera, a następnie jest on przekazywany do nas.
By móc odbierać tego typu telewizję, musimy posiadać antenę i tuner. Bez wątpienia ten rodzaj sygnału ma wiele zalet. Przede wszystkim dociera tam, gdzie nie można odbierać telewizji naziemnej. Poza tym dostępnych jest wiele kanałów i możliwości dla użytkowników.